logo image
Seko mums facebook.com Seko mums twitter.com Cukursaldi.lv RSS

Pankūkas – Latvijas bērnu iemīļotākais ēdiens

December 1st, 2020  |  Publicēts iekš Saldās ziņas

Latvijas bērnu iemīļotākie ēdieni ir pankūkas (57%), saldumi(56%) un augļi (55%) – tas noskaidrots aptaujā, kas veikta veselīga uztura kustības “Ēstprieks” ietvaros*.

Savukārt vismazāk iecienīti bērnu vidū ir zivju ēdieni un dārzeņi, un tas nereti rada vecākiem izaicinājumu iekļaut šīs ēdienu grupas atvašu ēdienkartē, lai nodrošinātu daudzveidīgu un veselīgu uzturu. Kā mainīt bērnu domas par dārzeņiem, padarot tos mazā ēdāja acīm pievilcīgākus, un kā padarīt bērnu iemīļotās pankūkas un saldumus veselībai draudzīgākus un uzturvielām bagātākus?

Vecāki, kas piedalījās Bērnu slimnīcas veiktajā pētījumā, novērojuši, ka bērni labprātāk ikdienā izvēlas ēst pankūkas un plācenīšus (57%), saldumus (56%) un svaigus augļus (55%), savukārt vairums atsakās no tādām lietām kā putras (34%), sviestmaizes (34%), dārzeņi (30%) vai zivju ēdieni (13%). Bērnu nepatika pret konkrētiem produktiem atspoguļojas arī datos par ikdienas uzturu, piemēram, zivis un jūras veltes 41% bērnu ēd tikai reizi nedēļā, savukārt saldumus 23% bērnu ēd pat reizi dienā vai biežāk.

“Patiesi, aptaujas rezultāti atspoguļojas arī Bērnu slimnīcas ikdienā – pēc mūsu novērojumiem, mazos pacientus ēdienreizēs visvairāk iepriecina zemeņu deserts, launaga uzkoda – kēksiņš un svaigi augļi un ogas. Saldā garša ir pirmā, ko bērni atpazīst, tāpēc ir saprotams, kāpēc viņu mīļākie ēdieni visbiežāk ir dažādi saldumi un pankūkas. Lai uzlabotu ēdienkarti, par pamatu var ņemt šīs un citas bērnam jau pazīstamās ēdiena formas un mainīt to sastāvu – taču pamazām, lai pārmaiņas nerada pārlieku lielu pārsteigumu un pretestību. Lai “noslēptu” dārzeņu klātbūtni ēdienā, tos var sablenderēt, nevis griezt gabaliņos. Šis paņēmiens ļoti labi der arī kartupeļu biezenim, kotletēm, arī konditorejas izstrādājumiem. Arī cukura patēriņa samazināšanu ieteicams veikt pakāpeniski. Vēlos iedrošināt vecākus – pozitīvās pārmaiņas ēdienkartē nav jāievieš uzreiz, vienā dienā. Svarīgi sākt ar mazumiņu un virzīties uz mērķi pakāpeniski,” stāsta Bērnu slimnīcas uztura speciāliste un “Ēstprieks” ēdienkartes autore Lizete Puga.

Lai noskaidrotu Latvijas bērnu uztura paradumus un identificētu galvenos izaicinājumus, ar ko saskaras vecāki, veselīga uztura kustības “Ēstprieks” ietvaros tika veikts tiešsaistes pētījums sadarbībā ar “Norstat”. Pētījums tika veikts laika posmā no 8. līdz 13.oktobrim. Pētījumā piedalījās 720 respondenti.

Foto: Daina Vārpiņa

 

Komentāri

Kategorijas