logo image
Seko mums facebook.com Seko mums twitter.com Cukursaldi.lv RSS

Īsais ceļvedis vitamīnu lietošanā

February 20th, 2023  |  Publicēts iekš Saldās ziņas

Nogurums, miegainība, nespēja koncentrēties, viegla aizkaitinātība, ādas problēmas – tipiskākās pazīmes, kas liecina, ka trūkst vitamīnu. Kā izvēlēties savam organismam piemērotākos un kā neapjukt plašajā vitamīnu klāstā stāsta “Mēness aptieka” farmaceite Ērika Pētersone.

„Nav jau tā, ka pilnīgi visiem dažādi vitamīni būtu papildus jālieto. Vissvarīgākais ir ieklausīties savā organismā. Ja tas norāda uz kādām vitamīnu trūkuma pazīmēm, tad lēmums par organismam nepieciešamo vitamīnu uzņemšanu būs pareizs,” saka Ērika Pētersone. 

Vitamīnu formas izvēli nosaka ērtums un gaume

Mūsdienās aptiekās vitamīnus var nopirkt visdažādākajās formās: kā putojošas tabletes, kas šķīst ūdenī, kā kapsulas, kā tabletes, kā ampulas, želeja formā, kā injekcijas, kā pilienveida kapsulas, prolangētā formā… Tik plašs vitamīnu formu klāsts ir tādēļ, lai katrs pircējs atrastu savām vēlmēm, dzīvesveidam un komfortam piemērotāko veidu, kā uzņemt vitamīnus. Vienīgais izņēmums ir ar injicējamiem vitamīniem – tos var iegādāties tikai ar ārsta recepti konkrētu medicīnisku problēmu novēršanai.

Želeja formas vitamīni ir paredzēti bērniem. Ražotāji ir atraduši veiksmīgu formu, kā bērniem draudzīgā veidā apēst vitamīnu, kas citkārt būtu jānorij tablešu veidā.

Interesanta vitamīnu forma ir prolangētie vitamīni. Pēc izskata tie ir kā parasta apaļa kapsula, bet iekšpusē vitamīni izvietoti matricas formā. Šī forma nodrošina pakāpenisku vitamīnu izdali 5 stundu garumā.

Daži vitamīnu ražotāji uz iepakojuma ir norādījuši patiesā izmēra preparātu, kurā iestrādāti vitamīni. Apskatot iepakojumu, katrs var izvērtēt, vai konkrētā izmēra tabletīti būs komfortabli norīt.

Vērojot vitamīnu iegādes paradumus, var redzēt, ka vecāka gada gājuma cilvēki biežāk izvēlas vitamīnus tabletēs vai kapsulās, kamēr gados jaunākie drosmīgāk eksperimentē ar dažādām vitamīnu formām.

Izvēloties sev atbilstošāko vitamīnu komplektu un formu, nevajag kautrēties lūgt padomu aptiekas farmaceitam. Jāatceras, ka aptiekas plašā sortimenta pārzināšana un orientēšanās tajā ir farmaceitu ikdiena, kam viņi gatavojušies, iepriekš vairākus gadus apgūstot šo profesiju.

Katram vitamīnam ir sava loma un uzdevums

Iepazīstot katra vitamīna nozīmi un tipiskākās pazīmes, kas liecina, ka tieši šis vitamīns organismā trūkst, būs vieglāk izvērtēt, ar kura vitamīna rezervju papildināšanu sākt vispirms.

D vitamīns, šķiet, īpaši pēdējos gados garus paskaidrojumus vairs neprasa. Pēdējie pētījumi atklāj, ka D vitamīns ir būtisks sirds un kaulu veselībai. Kopš Covid-19 pandēmijas atklāts, ka tiem cilvēkiem, kuriem ir augsts D vitamīna līmenis asinīs, ir mazāks risks, ka Covid-19 tiks pārslimots ar smagu slimības gaitu un hospitalizāciju. Tāpat D vitamīns pasargā organismu no depresijas un citām slimībām, tostarp hroniskām. Ņemot vērā to, ka dzīvojam zemē, kurā ir tik gara ziema un maz saules gaismas, D vitamīns praktiski visiem būtu jālieto patstāvīgi. D vitamīns ir viens no vitamīniem, kura daudzumu organismā var noteikt, nododot asins analīzes. Ja speciālās analīzes nav taisītas un cilvēks nezina, cik daudz vai maz viņa organismā ir D vitamīna, nebūs kļūdaini izvēlēties D vitamīnu līdz pat 4000 vienībām. Tipiskākās pazīmes, kas liecina, ka trūkst D vitamīna – nogurums, miegainība, nomākts garastāvoklis.

K vitamīns. Tas ir salīdzinoši rets vitamīns, un to atsevišķi reti, kad var iegādāties. Lielākoties tas ir kopā ar D3 vitamīnu. K vitamīnu visvairāk pazīst mazu bērnu vecāki, jo tieši K vitamīns ir pirmais, ko dod jaundzimušajam vēl dzemdību namā. Šis vitamīns samazina asiņošanas risku.

E un A vitamīni ādas un veselībai. A vitamīnu mēdz asociēt arī ar labu cilvēka redzi. Pazīmes, kas liecina – organismam šo vitamīnu ir par maz: plaisājoši lūpu kaktiņi, sausa āda vai kādas citas ādas problēmas.

C vitamīns ir stipras imunitātes garants. Lai stiprinātu savas aizsargspējas pret dažādām saslimšanām, tieši C vitamīns ir piemērotākais. To iesaka lietot pēc ilgstošām slimībām, kā arī ilgstoša stresa gadījumos. Ja ir tāda nepieciešamība, C vitamīnu var lietot patstāvīgi.

B grupas vitamīni palīdz uzveikt nogurumu. Biežākās pazīmes, kas liecina par šī vitamīna trūkumu – nogurums, miegainība, nespēks, grūtības koncentrēties, pastiprināta matu izkrišana. B vitamīnam ir arī medikamentu forma, kuru aptiekā var iegādāties tikai ar ārsta recepti. Ir pierādīts, ka B grupas vitamīni mazina nervu iekaisumu. Stipru muguras sāpju gadījumā tieši šī vitamīnu grupa medikamentu formā mēdz palīdzēt.

Folskābe. Tas ir vitamīns, kuru iesaka lietot grūtniecības laikā. Īpaši pirmajā grūtniecības trimestrī, jo tieši šis vitamīns samazina nervu caurulīšu defektu mazuļiem. Bet grūtnieces nav vienīgās, kurām šis vitamīns nepieciešams. Ir sievietes, kurām, lietojot hormonālo kontracepciju, ir sūdzības par pastiprinātu nogurumu. Tad arī profilaktiski iesaka lietot folskābi. Tāpat kā cilvēkiem, kuriem kādu slimību dēļ ikdienā jālieto papildus aizkuņģa dziedzera fermenti, kas palīdz sašķelt uzņemto pārtiku.

Taukos vai ūdenī šķīstošie

Ir divu veidu vitamīnu grupas – taukos šķīstošie un ūdenī šķīstošie vitamīni. Visbiežāk taukos šķīstošo vitamīnu specifika – tie ir iestrādāti speciālās kapsulās, ampulās vai pilienveida formas preparātos uz taukainas bāzes fona, lai nodrošinātu veiksmīgāku un ātrāku uzsūkšanos organismā, taču ražošanas tehnoloģijas iet uz priekšu  un aptieku plauktos ir pieejamas arī tādas preparātu formas kā putojošās tabletes. Savukārt ūdenī šķīstošie vitamīni biežāk var būt pieejami arī sūkājamu tablešu, ūdenī šķīstošu kapsulu vai vienkārši norijamu preparātu izskatā. Vēl kāda atšķirība – taukos šķīstošie vitamīni organismā uzturas ilgāk, kamēr ūdenī šķīstošo vitamīnu rezerves organismā var izsīkt straujāk, jo vieglāk un ātrāk tiek izvadīti no organisma.

Pie taukos šķīstošajiem vitamīniem pieder K, E, D un A vitamīni.

Savukārt pie ūdenī šķīstošajiem – pārējie: C vitamīns, B grupas vitamīni, kā arī  folskābe.

Aptieku uzņēmumam „Mēness aptieka” (AS „Sentor Farm aptiekas”) ir gan nelielas aptiekas reģionos, gan klientu iecienītas aptiekas tirdzniecības centros, poliklīnikās. Uzņēmumam ir aptiekas ar doktorātu līdzās, diennakts aptiekas un aptiekas ar zāļu izgatavošanas funkciju. „Mēness aptiekas” zīmols ir arī vienai no vecākajām Rīgas aptiekām – “Vecpilsētas aptiekai”, kas savas funkcijas pilda jau vairāk nekā 200 gadus, kā arī visiem zināmajām diennakts aptiekām  Rīgā – „Kamēlijas aptiekai” un „Jaunajai Torņakalna aptiekai”. „Mēness aptieka” radījusi iespēju arī attālinātām farmaceita konsultācijām un piegādā aptiekas produktus (nepieciešamības gadījumos arī recepšu medikamentus) uz mājām.

Foto: Publicitātes

 

Komentāri

Kategorijas