Autora Andra Pudāna (www.tvaikonis.lv) Franču vaniļas gelato gatavošanas pieredze.
Pagatavošana
Vaniļas pāksti pārgriež gareniski, izkasa laukā sēklas un iekšējo masu.
Gan pākstis, gan izņemto pildījumu liek kastrolī kopā ar pienu. Pievieno 100 g cukura. Samaisa.
Ik pa laikam apmaisot, uzvāra līdz 77 grādiem. Iesaku iegādāties speciālu termometru, ko var iemērkt kastrolī. Nogriež uguni un ļauj masai ievilkties uz pusstundu.
Ņem bļodiņu un iesit tajā olu dzeltenumus, pievieno 50g cukura un saputo.
Izņem no kastroļa vaniļas pāksti, un atkal uzsilda pienu. Pusi no karstā piena ielej traukā ar olu dzeltenumiem un samaisa.
Šo masu lej atpakaļ kastrolī un iemaisa atlikušajā pienā. Ņem koka karoti un maisa piena-olu masu, lai tā nepiedeg. Nedrīkst pieļaut, ka temperatūra pārsniedz 85*C, jo tad ola sacepsies.
Jāvāra tik ilgi, kamēr masa kļūst bieza. Tad ņem nost no uguns.
Tikmēr ledus peldē tiek sagatavots trauks, kurā ielej saldo krējumu (neputotu).
Traukam virsū uzliek sietiņu un karsto olu-piena masu lej caur šo sietiņu vēsajā saldajā krējumā.
Pēc tam pievieno vaniļas ekstraktu un visu labi samaisa.
Aiztaisa trauku ar vāciņu un liek iestāvēties ledusskapī uz 5-8 stundām vai arī pa nakti.
Pēc tam masu lej saldējuma mašīnā un gaida, kamēr būs gatavs.
Kā pasniedz?
“Gelato parasti servēju, izmantojot saldējuma karoti, un pasniedzu mazās glāzītēs vai kafijas krūzītēs. Principā, jebkuršs mazs, stilīgs trauciņš derēs saldējuma pasniegšanai. Personīgi man nepatīk piedevas, jo uzskatu, ka gelato garša ir kā labs vīns, kuru labāk nešķaidīt un nedalīt ne ar ko citu,” tā Andris Pudāns.
Vajadzēs
• vaniļas pāksts (izdevīgi iegādāties Gemoss veikalā)
• 475 ml 3.5% piens
• 150 g cukurs
• 4 lieli olas dzeltenumi
• 240 ml saldais krējums
• 3.75 ml vaniļas ekstrakts
Foto: Andris Pudāns






Komentāri