logo image
Seko mums facebook.com Seko mums twitter.com Cukursaldi.lv RSS

Tirgus – populārākā vieta skaidras naudas apritei Latvijā

August 11th, 2023  |  Publicēts iekš Saldās ziņas

Visbiežāk Latvijas iedzīvotāji ar skaidru naudu nodrošinās pirms došanās uz tirgu vai uz tirdzniecības vietām, kur bezskaidras naudas norēķini nav pieejami. Turklāt tirgū skaidru naudu izmanto teju 80 % iedzīvotāju vecumā virs 60 gadiem, liecina bankas Citadele un pētījumu aģentūras Norstat veiktā iedzīvotāju aptauja.

Tirgus ir populārākā vieta, kur Latvijā izmanto skaidru naudu – to norāda 61 % aptaujāto. 79 % pensijas vecumu sasniegušo respondentu norāda, ka tirgū iepērkas tikai ar skaidru naudu.

45 % aptaujāto nodrošinās ar skaidru naudu, dodoties uz sev zināmām vietām, kur maksājumu kartes nepieņem, piemēram, skaistumkopšanas saloniem, auto servisiem un citām dažādu pakalpojumu saņemšanas vietām.

Ikdienas tēriņu segšanai skaidru naudu izmanto trešdaļa respondentu, un dati liecina, ka reģionos skaidras naudas aprite ir par 20 % lielāka nekā Rīgā vai Pierīgā. Līderi skaidras naudas lietošanā ir Latgales iedzīvotāji.

Dodoties ceļojumā, skaidru naudu līdzi ņem 18 % respondentu un visbiežāk tie ir iedzīvotāji vecumā virs 40 gadiem.

“Tirgus tradicionāli ir vieta, kur dominē skaidras naudas aprite, taču pēdējo pāris gadu laikā arī šajā segmentā vērojamas pārmaiņas – tirgotāji arvien biežāk lieto bankas termināļus vai arī pieņem maksājumus savos viedtālruņos. Par to liecina fakts, ka Citadele Phone POS lietotāju skaits tirgotāju segmentā kopš pagājušās vasaras audzis par 62 %. Pāreju uz bezskaidras naudas norēķiniem veicina arī iedzīvotāju paradumu maiņa – liela daļa klientu izvēlas veikt pirkumu citur, ja netiek nodrošināti norēķini ar karti. Tāpat arī arvien vairāk iedzīvotāju dod priekšroku  bezkontakta mobilajiem norēķiniem, jo tie ir ērtāki un drošāki,” norāda Jānis Mūrnieks, bankas Citadele Privātpersonu apkalpošanas direkcijas vadītājs.

Dodoties uz izklaides vietām, skaidru naudu lieto 12 % aptaujāto, starp kuriem vairums ir vecumā zem 40 gadiem, liecina aptauja.

Savukārt vien 5 % aptaujāto atklāj, ka ikdienā pārsvarā norēķinās tikai ar skaidru naudu. Šim raksturojumam biežāk atbilst iedzīvotāji vecumā no 50 līdz 59 gadiem.

Reprezentatīvu iedzīvotāju aptauju par skaidras naudas apriti Latvijā banka Citadele kopā ar pētījumu aģentūru Norstat veica 2023. gada vasarā, tiešsaistē aptaujājot 1001 respondentu vecumā no 18 – 74 gadiem.

Fotogrāfs : Daina Vārpiņa

 

Komentāri

Kategorijas